Weihai 

Weihai, Liugong Adası, Aerobus Toplu Taşıma Projesi

Eşsiz güzellikteki Weihai şehri, toplu taşıma çözümü sağlaması için Aerobus China Development Co. Inc.’i (Aerobus International’ın bağlı kuruluşudur) tercih etmiştir! 

Projenin 2008 yılı ortalarında tamamlanması planlanmaktadır.

Aerobus toplu taşıma sistemi Weihai Koyu üzerinden geçerek, Liugong Adasını Weihai’nin alt bölgesine bağlayacaktır. Su üzerinde toplam 4,2 kilometre uzunluğunda bir sistem kurulacaktır.

Weihai’nin kıyı şeridi Shandong Yarımadasının batı ucunda bulunmaktadır. Çin’in kıyısı açık şehirlerinden bir tanesi ve oldukça iyi bilinden bir liman ve turizm kenti olan Weihai ayrıca Çin’in ilk Ulusal Çevre Şehridir. Weihai ayrıca Çevre Korunması açısından Çin’in ilk Ulusal Model Şehirlerinden bir tanesidir. Weihai 5.436 kilometre karelik bir yüzölçümüne ve 2,47 milyonluk bir nüfusa sahiptir.

“Batmayan savaş gemisi” olarak da adlandırılan Liugong Adası Weihai koyunda ve ana karanın tekne ile 20 dakika uzaklığında bulunmaktadır.

Aerobus sistemi her iki yönde de 4,2 kilometre boyunca uzanan çift raylardan oluşmaktadır. (Ankraj - Ankraj) Bu güzergah en genişinin uzunluğu 620 metre olan 9 aralıktan oluşacaktır. Rayları taşıması için sekiz pilon kullanılacaktır. Bunlardan yedi tanesi standart tasarımda olacaktır. Standart pilonların en uzunu yaklaşık 100 metre uzunluğunda olacaktır.

Yolcuların toplu taşıma sistemine ulaşımını sağlamak için üç adet istasyon inşa edilecektir. İlk istasyon ana karada, şehrin aşağı tarafında bulunan ticaret/turizm merkezinde bulunacaktır.

İkinci istasyon bir izleme kulesine entegre edilecek ve özel bir pilon olarak görev yapacaktır. Bu özel kule/pilon Weihai Star (Weihai Yıldızı) olarak adlandırılacaktır. Bu pilonun toplam uzunluğu 257 metre olacak ve 208. metresinde bir izleme platformu bulunacaktır.

Ada İstasyonu

Şehirden gelen ya da şehre gidenler için dairesel bir gezi imkanı sunan üçüncü istasyon adada inşa edilecektir. Bu Aerobus Projesinin özel mülkiyet sahipleri tüm istasyonları ticaret ve perakende satış amacıyla kullanmayı düşünmektedir.

Weihai Aerobus Toplu Taşıma Projesinin 2008 yılı içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır!

İlk olarak sistem elektrikle tahrik edilen üç Aerobus aracı kullanacaktır. Her araç üç ila dört modülden oluşacak, manüel olarak kontrol edilecek ve hem ileri hem de geri yönde iki şeritli raylar üzerinde çalışacaktır. Her modül diğerinden bağımsız olacak ve bağımsız motorlara ve iç sıcaklıkları 18 ila 27 Santigrad derece aralığında tutacak şekilde tasarlanmış iklimlendirme sistemlerine sahip olacaktır.

Genel olarak Aerobus araçları saatte maksimum 50 mil (80 km) hızda tek bir yönde saatte yaklaşık 5.000 yolcu taşıyacaktır.

Aerobus hem şehir içi hem de şehir dışı uygulamalarında kullanılmak için uygun, test edilmiş ve güvenilirliği kanıtlanmış bir hafif raylı toplu taşıma sistemidir. Aerobus kurulumları kirliliğe neden olmaz, çevreye zarar vermez ve belirli bir yükseklikte çalışan diğer klasik raylı sistemlere göre maliyeti daha düşüktür.

Aerobus teknolojisinin en önemli parçası yerden istenen yüksekliğe kurulabilen kabloyla taşınan çelik raylardır. Bu raylar, Golden Gate Köprüsünde kullanılan sisteme benzer bir süspansiyon sistemi kullanılarak ön gerdirilmiş kablolar ile asılmaktadır.

Görüntü kirliliğine neden olmayan pilonlar, kabloları belirli bir yüksekliğe kaldırarak rayların otoyol kavşakları, akarsular ve derin geçitler üzerinden ve trafik akışına zarar vermeden mevcut yolların merkezinden geçirilebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu da Aerobus hattının iki nokta arasındaki en kısa yoldan, bir başka ifade ile en düşük maliyetli yoldan geçirilmesi anlamına gelmektedir.

Weihai Liugong Adası projesi ile ilgili daha fazla bilgi için stallings@aerobus.com e-posta adresinden Aerobus Başkanı, Dennis Stallings ile temas kurabilirsiniz.