Klasik toplu taşıma araçlarının alternatifi olan Aerobus ilk olarak 1970'li yılların başında İsviçre'de geliştirilmiştir. O tarihten bu yana Aerobus teknolojisinde patenti alınmış, önemli mühendislik ilerlemeleri kaydedilmiştir. Milyonlarca dolara mal olan bu modernizasyon çalışmaları, Aerobus yaratıcısının en iyimser hayallerini dahi geride bırakan bir teknolojinin doğmasını sağlamıştır.

Aerobus, klasik halatlı havai sistemlerin tasarımını ve üretimini gerçekleştiren şirketin sahibi Gerhard Mueller'in zekasından doğmuştur. Olağanüstü yaratıcı bir zekaya sahip olan Gerhard Mueller Aerobus olarak adlandırdığı yeni bir kabloyla asılan toplu taşıma sistemi üzerinde çalışmaya başladı.

Mueller, Aerobus ile ilgili ilk başarılı testini Zürih'te gerçekleştirmiştir. Zürih'te yapılan demonstrasyon, çevresel açıdan o kadar etkileyici olmuştur ki İsviçre hükümeti sistemin bir ekolojik koruma alanında çalıştırılmasına izin vermiştir.

Bu demonstrasyonun ardından Kanada'ya bir kayak merkezinde kullanılmak üzere bir Aerobus kurulumu satılmıştır. Daha sonra Almanya'nın Mannheim şehrindeki bahçecilik fuarına iki millik bir sistem kurulmuştur. Burada 2,5 milyon yolcu şehir merkezinden ve Neckar Akarsuyu üzerinden geçen muhteşem manzaralı Aerobus seyahatinin keyfini çıkarmıştır. Burada altı ay boyunca verilen kesintisiz hizmet sonrasında planlandığı üzere sistem sökülmüştür.

Mannheim deneyimi, Mueller'in sürekli olarak bu yeni teknolojinin mükemmelleştirilmesi adına yaptığı çalışmalara değerli katkılar sağlamış ve İsviçre'deki test işletmesinden sonra Aerobus'ın daha yüksek bir geliştirme ve kabul aşamasına girmesini sağlamıştır.

Mueller'in çabaları ve mühendislik açıdan katkıları sayesinde gelişen bu yeni teknoloji, dünya çapında bilinen bir tren ve tramvay üreticisi olan Vevey Engineering Works Ltd.'nin dikkatini çekmiştir. Vevey daha sonra Aerobus'ı Mueller'den satın almıştır.

Vevey'in pazarlama faaliyetleri Aerobus'ın tüm dünyada tanınmasını sağlamıştır. Örneğin Malezya, Kuala Lumpur'da bir sistemin inşasına başlanmış, ancak nihai finansmanın sağlanamaması nedeniyle çalışmalara ara verilmek zorunda kalınmıştır. Bu yıllarda Houston'lu oldukça başarılı bir işadamı benzersiz Aerobus sistemi ile ilgilenmeye başlamıştır. 1987 yılında mühendislik çalışmaları, çizimler ve Aerobus'ın gelişimini ve pazarlanmasını destekleyen diğer malzemeler ile birlikte tüm Aerobus teknolojisi ve patentleri bu işadamı tarafından Vevey'den satın alınmıştır.

Daha sonra Aerobus 1992 yılında Birleşik Devletler Hükümeti tarafından belirli bir yükseklikte çalışan hafif raylı toplu taşıma sistemlerinin de dahil olduğu bir programa katılması için davet almış ve bunun üzerine Aerobus'ın nihai geliştirme aşamasına alınmasına karar verilmiştir.

Konunun uzmanı Amerikalı ve Avrupalı toplu taşıma mühendisleri ile yapılan görüşmeler neticesinde Aerobus, Aerobus teknolojisini uluslararası toplu taşıma birliğinin en yüksek standartlarına çıkaracak olan kapsamlı nihai tasarım ve mühendislik çalışmalarının organize edilmesi ve sonuçlandırılması için gerekli mali kaynağı ayırmıştır. Yapılan bu çalışmaların ve yatırımın sonucunda çok önemli özelliklere sahip bir Aerobus sistemi ortaya çıkmıştır.

Bu süreç içerisinde Mueller'in yenilikçi teknolojisinin temel ayırt edici karakteristikleri korunmuş ve geliştirilmiştir. Özellikle ray özellikleri ile ilgili yeni patent başvuruları yapılmış ve hepsinden önemlisi Aerobus'ın maliyet verimi arttırılmıştır.

Burada Aerobus ile ilgili olarak hazırlanmış iki olumlu raporun vurgulanması gerekmektedir. Bunlardan ilki Birleşik Devletler Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Kentsel Toplu Taşıma İdaresi ("UMTA") (daha sonra Federal Toplu Taşıma İdaresi olarak isim değiştirmiştir) tarafından Mueller teknolojisine ilişkin olarak hazırlanan değerlendirme raporudur. Aerobus teknolojisinin 1975 yılında Mannheim'da başarılı şekilde kullanılmasına dayanılarak hazırlanan UMTA raporunda bu yeni teknoloji ve karakteristiklerinin geliştirilen diğer şehir içi toplu taşıma sistemleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir.

UMTA, yapılan değerlendirmede Aerobus teknolojisinin şehir içi toplu taşıma problemlerine uygulanabilir çözümler sunduğu sonucuna varmıştır.

1992 yılında Federal Toplu Taşıma İdaresi yeni toplu taşıma teknolojilerinin değerlendirilmesi için 30 milyon Dolarlık bir yarışma açmıştır. Yarışmaya katılan çeşitli eyaletlerdeki toplam 17 yerel hükümet farklı kavramları ele almış ve kendi bölgelerindeki bir kurulum ile ilgili planları İdareye sunmuştur.

Bu yerel hükümetlerden bir tanesi olan Milwaukee, gelecek vaat eden belirli bir yükseklikte çalışan hafif raylı teknoloji olarak Aerobus'ı tercih etmiştir. Yarışma neticesinde Milwaukee'ye nihai toplu taşıma programını geliştirmesi için 1 milyon Dolarlık hibe verilmiştir. İki ciltlik Aerobus-Milwaukee raporu üç finalist tekliften biri olarak seçilmiştir.

Kongre henüz 30 milyon Dolarlık ödülü açıklamamıştır. Ancak bu üç finalist teklif arasından test edilmiş ve güvenilirliği kanıtlanmış tek teklif Aerobus'tır. Diğer iki finalist teklif de denenmemiştir ve henüz tasarı aşamasındadır.

Aerobus sisteminin Mueller'in ilk buluşundan bugünkü patent sahibi tarafından yapılan önemli mühendislik gelişmelerine kadar geçen serüveni içerisinde 21. Yüzyılın en önemli sorunlarına çözüm getiren bir toplu taşıma teknolojisi doğmuştur.


ANA SAYFA | HAKKIMIZDA | TARİHÇE | ORTAKLAR | ÖZELLİKLER | AVANTAJLAR | SSS
WEIHAI | ŞANTİYEDEN | GÜVENLİK VE EMNİYET | KURULUMLAR | MÜHENDİSLİK | İLETİŞİM | MULTİMEDYA
©2013 Aerobus International Inc.
ßß