Aerobus teknolojisi tüm dünyada tanınan ve kabul edilen bir teknolojidir. Bugünkü Aerobus teknolojisi yoğun şekilde sürdürülen mühendislik ve araştırma faaliyetlerinin bir sonucudur.

Şimdiye kadar yapılan Aerobus kurulumları aşağıda kronolojik sıraya göre verilmiştir. Aerobus halihazırda Birleşik Devletler, Çin ve Güney Kore’de farklı geliştirme aşamalarında bulunan projeler yürütmektedir.

Swerikon - İsviçre / 1970 ~ 1974
Ekolojik koruma alanında toplu taşıma aracı olarak kullanılan bu ilk Aerobus kurulumunda geniş aralıkların ve göl üzerinde yüzen taşınabilir pilonların uygulanabilirliği test edilmiştir. Elde edilen birçok başarılı sonucun ardından tüm sistem satılmış ve Kanada’daki bir kayak merkezine taşınmıştır.

Ste. Anne, Quebec - Kanada / 1975 ~ 1992
Asılı ray uzunluğu 820 metreye, bir başka ifade ile yaklaşık yarım mile yükseltilen sistem, bir kayak merkezinin müşterilerinin her türlü hava koşulunda konaklama yerlerinden liftlere taşınması için kullanılmıştır. Birleşik Devletler Ulaştırma Bakanlığı bünyesindeki Kentsel Toplu Taşıma İdaresi (UMTA), 1981 Mayısında işletmeyi ziyaret etmiş ve sistem hakkında çok olumlu bir rapor hazırlamıştır.

Dietlikon - İsviçre / 1974
500 metre uzunluğundaki dairesel hat, bu amaçla özellikleri arttırılmış körüklü bir aracın daha da geliştirilmesi için tasarlanmıştır. Denemeler sonucunda Almanya’nın Mannheim şehrindeki kurulumda kullanılan tasarım elde edilmiştir.
Mannheim - Almanya / 1975
2,8 kilometre uzunluğundaki Aerobus hattı, Neckar Akarsuyu üzerinden geçerek Almanya’nın Mannheim şehrindeki Bundesgartenschau’ya, bir başka ifade ile Federal Bahçecilik Fuarına ait iki park alanı arasındaki ulaşımı sağlamak için kullanılmıştır. 1 Nisan tarihinden 19 Ekim tarihine kadar geçen altı aylık süre içerisinde 2,5 milyondan fazla yolcu herhangi bir kaza yaşanmadan bu hat üzerinde seyahat etmiştir.
ABD Hükümeti sistem değerlendirmesi / 1975
Birleşik Devletler Ulaştırma Bakanlığı’nın bir kurumu olan Kentsel Toplu Taşıma İdaresi (UMTA), Aerobus sisteminin değerlendirilmesi amacıyla Almanya’nın Mannheim şehrine bağımsız bir mühendislik firması göndermiştir. Bu firmanın hazırlandığı ve UMTA raporu olarak adlandırılan oldukça olumlu bir değerlendirme raporu aynı yılın sonlarına doğru yayınlanmıştır.

Dietlikon - İsviçre / 1980 ~ 1983
Mannheim sisteminin daha da geliştirilmesine yönelik olarak % 12 eğimli, 8,3 kilometre uzunluğundaki raylar tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Daha yumuşak bir seyahat konforunun sağlanması için kablolar ile taşınan ilk alüminyum raylar bu güzergahta kullanılmıştır. Ayrıca tüm tekerleklerden tahrikli ilk araç da burada tasarlanmış ve geliştirilmiştir.

ABD Hükümeti sistem değerlendirmesi / 1981
Kentsel Toplu Taşıma İdaresi (UMTA), 1981 Mayısında Kanada, Quebec - Ste. Anne’deki işletmeyi ziyaret etmiş ve sistem hakkında yine çok olumlu bir rapor hazırlamıştır.

Birleşik Devletler / 1989
Aerobus teknolojisi ABD, Wisconsin, Milwaukee’de inşa edilecek bir hafif raylı sistem için yapılan, sponsorluğunu ABD Hükümetinin üstlendiği bir yarışmayı kazanmayı başarmıştır. Halihazırda uzun dönemli finansman taahhütleri yapılmaya çalışılmaktadır.

Birleşik Devletler / 1990
Aerobus yönetimi çok aşamalı bir ürün geliştirme projesi için gerekli finansmanı sağlamıştır. Sürdürülen bu çalışmalar, Aerobus tasarımının kapsamını genişletmiş ve Aerobus mühendislerinin bu alandaki tüm ilerlemelerden tam olarak yararlanmasını sağlamıştır.

GÜNCEL BİLGİLER İÇİN “Haberler” SAYFASINA BAKINIZ.
   

ANA SAYFA | HAKKIMIZDA | TARİHÇE | ORTAKLAR | ÖZELLİKLER | AVANTAJLAR | SSS
WEIHAI | ŞANTİYEDEN | GÜVENLİK VE EMNİYET | KURULUMLAR | MÜHENDİSLİK | İLETİŞİM | MULTİMEDYA
©2013 Aerobus International Inc.